Masa Oyunları

Tavla, satranç, dama, kızma birader, monopoly keyifle oynadığımız masa oyunlarından birkaçıdır. 

Tavla, Japonya’da Beyin Sporları içinde sayılıyor ve ilkokul 3 sınıftan itibaren Beyin sporları vakfı tarafından öğretilmeye başlıyor. Türkiye’de ise tavla bir strateji oyunu olarak görülmemesi ile birlikte kahvelerde oynanan basit bir oyun olarak algılanıyor. Gerçekten tavlanın içinde, aynı bir kurmayın savaşı planlaması gibi oyunu planlamanız gerekiyor. Dahası içinde zar faktörü olduğu için satranç gibi belirli bir aşamadan sonra oyunun galibi belli olmuyor. Ümidiniz kesilmiyor en zor durumdayken bile oyun sizin lehinize dönebiliyor. Ve içinde her zaman büyük sürprizler barındırabiliyor (iyi yada kötü). Tavla aynı yurtdışında olduğu gibi bizde de küçük yaşta, strateji ve taktik oyunu, problemler karşında analitik düşünme yeteneğini geliştirme açısından öğretilmelidir.

1. Masa oyunları erken öğrenme fırsatları sunar.

Basit oyunlar bile genç oyuncuların renkleri belirlemelerine, boşlukları saymalarına ve tahtadaki hareketli kartlarda ve parçalarda el-göz koordinasyonu ve el becerisi geliştirmelerine yardımcı olur. Ayrıca, sıranızı beklemeyi ve kurallara uymayı öğrenmek, oturma odası tabanının çok ötesindeki çocuklara hizmet eden önemli derslerdir.

2. Büyük çocukların beyinleri de vızıldar.

Masa oyunları, büyük çocuklarda ve gençlerde sağlıklı beyin gelişimini teşvik etmenin kolay bir yoludur. Klinik psikolog, yazar ve özel uygulama Harborside Wellbeing’in sahibi Psy.D. Beatrice Tauber Prior, “Strateji oyunları beynin ön loblarının gelişmesine yardımcı olmakta faydalıdır” diyor. “Bu ön loblar planlama, organize etme ve iyi kararlar vermeyi içeren yönetici işlev becerilerinden sorumludur.”

3. Dil becerilerini geliştirirler.

Masa oyunları, okul çağındaki çocukların mücadele ettikleri beceriler üzerinde çalışmalarına yardımcı olmak için sinsi bir yol olabilir. İsteksiz bir okuyucunuz mu var? BOB Kitaplar Mutlu Şapkalar Okuma Oyunu Başlayan bir tur onların kelime dağarcığını genişletmek ve yazım becerilerini esnekleştirmek yardımcı olacaktır.

Bu arada, oyuncuların aynı anda birkaç bilgiyi hatırlaması gereken oyunlar (kim ne ve nerede yaptı), okuduğunu anlamada sorun yaşayan bir çocuğa hala eğlenirken yardımcı olabilir.

4. Çocuğunuzun odağını keskinleştirir.

“Masa oyunları, kesintisiz olarak oynandığında, çocuğun dikkat süresini uzatmaya yardımcı olabilir” diyor Prior. Ancak faydaları elde etmek için herkesin oyunu sonuna kadar görmeyi taahhüt etmesi gerekir.

“Aileniz Çinli bir dama oyunu için oturuyorsa, herkes telefonunu kontrol etmeden, Alexa’dan bir şarkı çalmasını istemeden veya en son futbol skorları için TV’yi açmadan tam bir oyun tamamladığınızdan emin olun,” diye ekliyor Prior. “Kesintisiz bir masa oyununu bitirmek, dijital dikkat dağıtıcılarla dolu bir dünyada çocukların azalan dikkat sürelerinin uzamasına yardımcı olacaktır.”

5. Takım çalışmasının değerini öğretirler.

Masa oyunları genellikle çocuklara yaşamla ilgili meta mesajlar sunar: Şansınız anında, daha iyi veya daha kötü olarak değişebilir. Ancak, onlara hiçbir şeyin garanti edilmediğini öğretmenin yanı sıra, masa oyunları, farklı yaşlardaki çocukları ekip oluşturmaya ve birlikte çalışmaya teşvik etmenin iyi bir yoludur – yaşam boyunca yapmaları gerekecek bir şey. Büyük kardeşleri ile çalışan daha büyük çocukların ekiplerini oluşturun veya 1-6. Sınıflara göre düzenlenmiş soruları olan Brainiac Oyunu veya ABD Boyunca Yarış gibi bir oyun seçin, böylece herkes oldukça zorlanır.

6. Masa oyunları zaman aşımına bir alternatiftir.

Bir dahaki sefere çocuklarınızdan biriyle zorlu bir yamadan geçtiğinizde, odalarına göndermek yerine birlikte bir masa oyunu oynamayı düşünün. New York’taki Yeshiva Üniversitesi Ferkauf Psikoloji Enstitüsü’nde lisanslı bir klinik psikolog ve profesör olan Regine Galanti, “Masa oyunlarını çoğunlukla ebeveyn-çocuk ilişkisi üzerinde çalışmak için bir mekanizma olarak kullanıyorum” diye açıklıyor. “Bir çocukta hayal kırıklığı toleransını arttırmak için de kullanılabilirler.”

Başka bir deyişle, bir oyun sırasında sırayla çalışmak ve sabır uygulamak – işler yolunda gitmediğinde bile – küçüklerin, yatak odasının kapısını kapatıp çarpmaktan daha saygılı tepkiler uygulamasına yardımcı olabilir.

7. Masa oyunları kaygıyı yatıştırır.

Endişeli çocukların arkadaşlıklarda nasıl daha kolay gezinebileceklerini öğrenmelerine yardımcı olabilirler. Galanti, “Yapılandırıldıkları için masa oyunları, çocuklardan ne beklendiğini bildiğinden, akranlarıyla kişilerarası ilişkiler kurmak için daha kolay bir yol sağlayabilir” diyor. Galanti, başkalarıyla konuşmaları vurmakla mücadele eden çocuklar için, tahmin oyunları gibi sohbet için yapılandırılmış fırsatları teşvik eden oyunlar önerir.

8. Çocuklara nasıl iyi bir kaybeden olduklarını gösterirler.

“Düşük hayal kırıklığı toleransı olan bir çocukla oynuyorsanız ve kaybetmek onlar için gerçekten zor, ilk başta kuralları çiğnemelerine izin vermek oyunu onlar için daha tolere edilebilir ve eğlenceli hale getirebilir” diyor Galanti. “Ama amacım çoğunlukla kurallara göre oynamak ve başa çıkma becerilerini kullanmaya teşvik etmek ve işler yolunda gitmediğinde dayanıklılığı teşvik etmek.”

Örneğin, “Hoşunuza gitmeyen bir kart seçmiş olsanız bile sakin kaldığınız için çok gurur duyuyorum. Umarım bir dahaki sefere iyi bir kart seçmişsinizdir!”

9. Masa oyunları fişten çekmenin harika bir yoludur.

Masa oyunları oynamak için gereken teknoloji eksikliği onları özel kılar. Çocuklarla kaliteli, ekransız zaman elde etmenin basit bir yoludur ve oynamayı ne kadar sevdiklerine şaşırabilirsiniz. (İşte bu yıl tatillerde çocuklarınızı eğlendirmek için daha fazla ekransız aktivite.)

“Aileler arasındaki dengeyi bulmakta zorlanıyor. Alıntı:tavlaeğitimplatformu.com


×

Merhaba,

Bilgi edinme ve diğer talepleriniz için Whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

× Yardım İster Misiniz?